Volg ons:
Kosten en winst van een zonnepaneelfabriek
  • Margret
  • 2026-09-20
  • 201 weergaven
  • Blog

De redactionele verantwoordelijkheid voor dit artikel berust bij Wuhan Ooi Photoelectric Technology Co., Ltd. Geschreven en beoordeeld door het redactieteam van Ooitech. Zie ons redactioneel beleid voor hoe we schrijven, waar AI-tools worden gebruikt en hoe u een correctie kunt aanvragen.

Kosten en winst van een zonnepaneelfabriek

Snel antwoord: De kosten van een zonnepanelenfabriek zijn niet de apparatuurlijst. De meeste fabriekskostengidsen stoppen bij de machines, maar het gebouw, de nutsvoorzieningen en de loonkosten worden bepaald voordat de eerste offerte binnenkomt, en zij zijn wat een betaalbare lijn verandert in een onbetaalbaar project. De vloeroppervlakte wordt bepaald door het langste station plus materiaalopslag, en een laminator kan niet achteraf in een korte hal worden ingebouwd. Nutsvoorzieningen zijn belangrijker dan de meeste kopers verwachten: laminators en laserstations drijven de elektrische belasting, en perslucht en gekoeld water zijn continue vraag, geen eenmalige aansluitingen. Personeel is de terugkerende post in het budget en schaalt met het automatiseringsniveau, niet alleen met de capaciteit. Winstgevendheid bij 100 MW en 300 MW wordt veel meer bepaald door bezettingsgraad en opbrengstgroei dan door de betaalde apparatuurprijs.

De meeste kostengidsen voor fabrieken stoppen bij de apparatuurlijst. Het gebouw, de nutsvoorzieningen en de loonkosten worden al lang voordat de eerste machine wordt geoffreerd bepaald, en dat zijn de posten die van een betaalbare lijn een onbetaalbaar project maken.

PV-moduleproductie · Fabrieksplanning & investering · door Jerry, Ooitech

Deze pagina behandelt wat een zonnepanelenfabriek kost afgezien van de machines: vloeroppervlak, structurele belastingen, nutsvoorzieningen en personeel, op basis van de ontwerpparameters die wij aan klanten verstrekken. Kosten van machines en lijnen worden apart behandeld op onze productielijnkosten per capaciteit pagina.

Apparatuurkosten per capaciteit

De secties over gebouw en loonkosten hieronder gaan ervan uit dat u al weet wat de machines kosten. Deze sectie geeft de vorm van die curve, omdat deze niet lineair is en het deel is dat kopers het vaakst verkeerd inschatten.

Capaciteit Typische configuratie Bandbreedte apparatuurkosten
5 – 10 MWSemi-automatisch, enkele ploegbasislijn
20 – 30 MWSemi-automatisch, gedupliceerde knelpuntstations2,0× – 2,8× basislijn
50 – 60 MWGedeeltelijk automatisch, inline stringing3,5× – 5,0× basislijn
100 – 150 MWVolledig automatisch6,0× – 9,0× basislijn
300 MW en hogerVolledig automatisch, meerdere lijnen, in-line EL en IV15× – 25× basislijn

Twee dingen zijn uit die tabel af te lezen. Ten eerste groeien de kosten sneller dan de capaciteit tussen 30 MW en 150 MW, omdat dat precies het punt is waarop stations niet langer worden gedupliceerd maar worden vervangen door grotere, snellere en duurdere machines. Ten tweede vlakt de curve boven 300 MW weer af, omdat extra capaciteit wordt toegevoegd door een parallelle lijn te draaien in plaats van een grotere.

Binnen de apparatuur domineren drie stations het budget: de tabber-stringer, de laminator en het testpaar (EL plus IV). Framing, aansluitdoos-montage en handling kosten veel minder, maar verbruiken nog steeds vloeroppervlakte en operators. Als u de apparatuurcurve per station uitgesplitst wilt hebben, de twaalf-offertes-uitsplitsing vermeldt wat elke tier daadwerkelijk bevat. Voor hoe het apparatuurbedrag zich verhoudt tot gebouw en nutsvoorzieningen, zijn de percentages in de volgende sectie er direct op van toepassing.

1. Wat "opstartkosten van de fabriek" feitelijk dekt

Wanneer een koper vraagt naar de kosten van een zonnepanelenfabriek, is het antwoord vier afzonderlijke budgetten. Leveranciers offreren het eerste en zwijgen over de rest, en daar lopen fabrieksprojecten van eerste kopers vast.

Budget Wat het omvat Wanneer het wordt bepaald
1. Gebouw en civiele werkenWerkplaats, magazijnen, chemicaliënopslag, apparatuurruimte, epoxyvloer, scheidingswanden voor cleanroom, gewapende vloerplaatVóór de apparatuurselectie. Structurele belastingen kunnen later niet tegen redelijke kosten worden toegevoegd
2. Nutsvoorzieningen en faciliteitssystemenTransformator en distributie, perslucht, koelwater, airconditioning, afzuiging en ventilatieSamen met het gebouw. Eerst moet de vraag van elke machine worden opgeteld
3. ApparatuurDe productielijn zelfNadat 1 en 2 zijn gedimensioneerd, omdat het gebouw de lijn beperkt
4. WerkkapitaalVoorraad grondstoffen, loonkosten en vorderingen totdat de eerste modules zijn betaaldMeestal vergeten. Het is een terugkerend budget, niet eenmalig
De inkoopconsequentie. Bepaal eerst het vloeroppervlak en het draagvermogen van de vloer, en kies de lijn daarbij passend. Die volgorde omdraaien is de duurste fout in fabrieksplanning, want een vloerplaat die de laminator niet kan dragen is een bouwproject, geen inkooporder.

2. Vloeroppervlak en gebouwvereisten

Dit zijn de ontwerpparameters die Ooitech verstrekt voor een modulefabriek van 300 MW. Het zijn de cijfers om mee te nemen naar een architect of verhuurder, en ze zijn de reden waarom een gebouw dat "groot genoeg lijkt" dat vaak niet is.

Ruimte Afmeting Belangrijkste vereisten
Productiewerkplaats120 m × 40 m = 4.800 m²Plafondhoogte 3,5 m; luchtvochtigheid 40–60%; plafondbelasting 120 kg/m²; vloerbelasting ≥1.200 kg/m²; epoxyvloer
Magazijn gereed product4.000 m²Hoogte >3,5 m; luchtvochtigheid <70%; vloer ≥1.200 kg/m²; laadperron
Magazijn grondstoffen4.000 m² (voorraad voor 10 MW)Hoogte >3,2 m; luchtvochtigheid 30–60%; temperatuur 15–28 °C; goede ventilatie
Chemicaliënopslag100 m²Hoogte >3,5 m; temperatuur 15–28 °C; geventileerd en geïsoleerd van andere opslagruimtes
Gebouw voor perifere apparatuur500 m²Hoogte >8 m; inclusief ongeveer 100 m² open verharde grond

Twee van deze regels bepalen of een huurovereenkomst überhaupt bruikbaar is. De vloerbelasting van 1.200 kg/m² wordt bepaald door de laminator en de materiaalstapels, en staat niet ter discussie; een standaard lichte industriële vloer kan dit niet dragen. De plafondhoogte van 3,2 tot 3,5 m wordt bepaald door de hoogte van de apparatuur plus werkruimte. Een gebouw dat een van beide tests niet doorstaat, is het verkeerde gebouw, ongeacht de huur.

3. Nutsvoorzieningen: stroom, lucht en water

Nutsvoorzieningen worden per machine geoffreerd en vervolgens opgeteld. Fouten zijn goedkoop op papier en duur op locatie, want een transformator of luchtleiding toevoegen nadat het dak erop zit betekent stilstand en herstelwerk.

Systeem Vereiste
StroomvoorzieningDriefasig vijfaderig, 220/380 VAC, 50 Hz; spanningsschommeling binnen ±10%; frequentie binnen ±1%; totale harmonische vervorming onder 5%; onafhankelijke aarding
Elektrische belasting werkplaatsOngeveer 1.000 kW bij 100 MW schaal, waarvan ongeveer 320 kW voor airconditioning. Verwarming voor lamineren is de dominante procesbelasting
Perslucht0,6–1,0 MPa bij ongeveer 12 m³/min bij 100 MW schaal
Circulerend koelwater0,4–0,6 MPa, watertemperatuur onder 20 °C, circulatie ongeveer 20 t/u (vrijwel geen verbruik)
Belastingen magazijnGereed product ongeveer 40 kW verlichting; grondstoffenmagazijn ongeveer 280 kW totaal; chemicaliënopslag ongeveer 20 kW

Het is de moeite waard om het lamineerproces vroeg mee te nemen in de planning. Verwarmingsvermogen is doorgaans meerdere malen het koelvermogen, dus de elektrische voeding wordt gedimensioneerd op de laminator en niet op de transportbanden, en in een warm klimaat komt de airconditioningbelasting daar nog bovenop. Als u de omgevingsomstandigheden van uw locatie in de aanvraag vermeldt, verandert de specificatie van de nutsvoorzieningen, en daarmee het gebouw.

4. Personeel: de terugkerende post in het budget

Loonkosten zijn de kosten die nooit stoppen, en degene die kopers het vaakst onderschatten. Hier is het werkelijke operatorplan dat Ooitech verstrekt voor een lijn van 150 MW die dubbelglasmodules produceert, per ploeg.

Station Operators
Automatische stringer1
Glas- en EVA-toevoer1
Plaatsen van EVA-afstandhouders1
Teflon doek, leidraad, interne barcode1
EL-tester vóór laminering1
Herwerk3
Handmatig randtapen en plaatsen van frame2
Handmatig trimmen en verwijderen van randtape1
Inspectie met omgekeerde weergave1
Lijm en frame1
Lijmen, installeren, lassen en potten van aansluitdoos2
Deksel van aansluitdoos en achterzijde reinigen1
Voorzijde reinigen1
IV / EL testopstelling1
IV-tester1
EL-tester na laminering1
Streepjescode van typeplaatje en verwijderen van opstelling2
Handmatig afvoeren2
Totaal per ploeg24

Drie observaties zijn belangrijker dan het totaal. Ten eerste, herwerk is het op twee na grootste station met drie operators; als uw rendement slechter is dan gepland, groeit dit aantal eerder dan al het andere. Ten tweede: een semi-automatische lijn betekent niet simpelweg minder personeel, maar verschuift werk naar handmatige stations zoals randtapen, trimmen en afvoeren. Ten derde: bij twee ploegen verdubbelt de loonkosten, en daarom bepaalt de bezettingsgraad, niet de prijs van de apparatuur, meestal of de fabriek winstgevend is.

5. Wat bepaalt of de fabriek winstgevend is

Winstgevendheid bij module-assemblage wordt zelden bepaald door de prijs van de apparatuur. Vijf hefbomen doen het werk, en slechts één daarvan is een eenmalige kostenpost.

Hefboom Waarom het domineert
CapaciteitsbenuttingApparatuur, gebouw en het grootste deel van de loonkosten zijn vast. Van één naar twee ploegen verdeelt hetzelfde kapitaal over tweemaal de productie, en dat is de grootste margebeweging die beschikbaar is
Rendement en herwerkElke afgekeurde module draagt de volledige materiaalkosten van een goede module. Herwerk verbruikt in het bovenstaande plan ook drie operators per ploeg voordat een herwerkpercentage wordt toegepast
Grondstofkosten per wattTerugkerend en veel groter dan het machinebudget over de levensduur van de fabriek. Cellen alleen al domineren dit, en daarom zijn celinkoop en binning zo belangrijk
Verkoopprijs en mix van modulesOf u commodity-modules of formaten met hogere marges verkoopt. Verticale integratie in EPC-werk brengt hetzelfde paneel verder omhoog in de waardeketen
Exportvoorwaarden en valutakoersVoor exporteurs liggen de btw-teruggaaf en afwikkelingskoersen direct op de marge en zijn net zo belangrijk als de fabriek zelf

Daarom stoppen onze eigen klanten zelden bij productie. Een van onze Egyptische klanten gebruikte hun 10 MW-lijn om een EPC-bedrijf te starten en installeerde systemen met modules die zij zelf produceerden. Het paneel dat de fabriekspoort verlaat tegen een commodity-prijs verdient een projectmarge wanneer het wordt geïnstalleerd, en verticale integratie is vaak een snellere route naar winstgevendheid dan het verlagen van de machinekosten.

6. FAQ

Wat kost het opzetten van een fabriek voor de productie van zonnepanelen?

Beschouw het als vier budgetten in plaats van één getal: gebouw en civiele werken, nutsvoorzieningen en faciliteitssystemen, de productielijn, en werkkapitaal voor grondstoffen en loonkosten. Het gebouw en de nutsvoorzieningen worden bepaald door een kleine set parameters, die in secties 2 en 3 hierboven staan, zodat ze lokaal kunnen worden begroot met een architect en een aannemer voordat u een leverancier van apparatuur benadert.

Hoeveel vloeroppervlak heb ik nodig?

Voor een fabriek van 300 MW specificeren onze ontwerpparameters een productiewerkplaats van 4.800 m², 4.000 m² magazijn voor eindproducten, 4.000 m² magazijn voor grondstoffen, een chemisch opslag van 100 m² en een gebouw van 500 m² voor randapparatuur. Kleinere capaciteiten schalen naar beneden, maar de magazijnen schalen niet proportioneel, omdat de voorraad grondstoffen wordt bepaald door levertijden en niet door de lijnsnelheid.

Kan ik een bestaand gebouw gebruiken?

Vaak wel, als het twee tests doorstaat: een vloerbelasting van ten minste 1.200 kg/m², en een vrije plafondhoogte van 3,2 tot 3,5 m in het productiegebied. Vochtigheidsregeling tussen 40 en 60 procent is de derde vereiste en is meestal het gemakkelijkst achteraf aan te brengen. Als niet aan de vloerbelasting kan worden voldaan, blijf dan zoeken.

Hoeveel werknemers heeft een zonnepanelenlijn nodig?

Ons plan voor 150 MW dubbelglas gebruikt 24 operators per ploeg, inclusief drie voor herwerk. Semi-automatische lijnen ruilen automatisering in voor handmatige stations zoals randtapen, trimmen en afvoeren, waardoor het personeelsbestand minder daalt dan kopers verwachten wanneer zij een trede lager gaan.

Is de productie van zonnepanelen winstgevend?

Het hangt veel meer af van bezettingsgraad en rendement dan van de prijs van de apparatuur. Omdat gebouw, apparatuur en een groot deel van de loonkosten vast zijn, is het verschil tussen één en twee ploegen meestal de grootste margebeweging die een nieuwe fabriek ter beschikking staat. Daarna bepalen de grondstofkosten per watt en de verkoopprijs van de module de uitkomst. Een fabriek met een goedkope lijn die op lage bezettingsgraad draait, presteert slechter dan een dure lijn die op volle capaciteit draait.

Wat wordt meestal onderschat?

Werkkapitaal en herwerk. Werkkapitaal is een terugkerend budget dat voorraad grondstoffen en loonkosten moet dekken totdat de eerste modules zijn betaald. Herwerk verschijnt in het personeelsplan als een eigen station, en het groeit snel als het rendement achterblijft bij de planning.

Hoeveel kost het om zonnepaneelfabrieken te bouwen?

Bouwkosten zijn niet de apparatuurkosten. Een budget voor een modulefabriek bestaat uit vier delen: de apparatuur, het gebouw en de aanpassingen daarvan, de nutsvoorzieningen en facilitaire systemen, en het werkkapitaal om de eerste productiemaanden te draaien. Het gebouw en de nutsvoorzieningen worden vaak onderschat omdat ze onzichtbaar zijn in een apparatuurofferte — een gehuurde loods met de verkeerde vloerbelasting, onvoldoende stroom of geen persluchtcapaciteit kan meer kosten om te verhelpen dan de machines waard zijn.

Werkkapitaal is het onderdeel dat het vaakst volledig ontbreekt. Cellen, encapsulant, glas, ribbon en junction boxes moeten worden gekocht voordat de eerste module wordt verkocht, en klanten betalen op termijn. Een fabriek die volledig is uitgerust en geen cash meer heeft, is een veelvoorkomend faalpatroon, en het is een budgetteringsprobleem in plaats van een engineeringprobleem.

Wat is de geschatte kost om een fabriek voor de productie van zonnepanelen op te zetten?

Geef een bereik, geen cijfer, en koppel de capaciteit eraan. Een kleine semi-automatische modulewerkplaats en een volledig automatische lijn van 150 MW worden beide een zonnepaneelfabriek genoemd, en hun budgetten verschillen met meer dan een orde van grootte. De variabelen die het getal het meest beïnvloeden zijn de nominale capaciteit, het automatiseringsniveau, of het gebouw al bestaat en geschikt is, en hoeveel van het proces je in-house haalt.

De nuttige manier om te budgetteren is bottom-up: maak een lijst van de stations die je daadwerkelijk nodig hebt voor je product en capaciteit, prijs ze als een lijn in plaats van als machines, en voeg dan gebouw, nutsvoorzieningen, werkkapitaal en onvoorzien toe. Iedereen die je een enkel getal geeft zonder naar je capaciteit te vragen, gokt, en een offerte die zijn scope niet vermeldt, moet als onvolledig worden beschouwd in plaats van als goedkoop.

Slotgedachten

Begin met het gebouw, niet met de machinelijst. Vloeroppervlak, vloerbelasting en plafondhoogte zijn de beperkingen waarover u later niet kunt onderhandelen, en zij bepalen welke lijn u kunt installeren in plaats van andersom. Bepaal de capaciteit van stroom-, lucht- en watervoorziening op basis van het machineschema vóór de bouw, en behandel werkkapitaal als een echte budgetpost naast de apparatuur. Stuur ons uw gebouwafmetingen, plafondhoogte en beschikbaar vermogen, en wij vertellen u welke capaciteit past en waaraan de nutsvoorzieningen moeten voldoen.

Gerelateerde lectuur: productielijnkosten per capaciteit voor apparatuurbudgetten, hoe machineprijzen worden opgebouwd, en welke machines worden gebruikt om zonnepanelen te maken voor de station-voor-station-reeks.

Verder lezen en achtergrondgegevens

Openbaar referentiemateriaal over dit onderwerp, gepubliceerd door de organisaties die de technologieroadmap en marktgegevens van de sector onderhouden:


Tags :

Vraag een offerte aan

Alle uploads zijn veilig en vertrouwelijk.

Waarom voor ons kiezen

Wij leveren expertise waar u op kunt vertrouwen onze service

Direct-van-fabriek apparatuur.

Kosteneffectieve voordelen

Wij leveren uitzonderlijke waarde, maximaliseren resultaten en optimaliseren budgetten voor klanten.

Ons ervaren team

Onze bekwame professionals specialiseren zich in innovatieve oplossingen en op maat gemaakte strategieën.

15+ jaar ervaring in de branche

Diepgaande expertise zorgt voor betrouwbare, trendbewuste en bewezen resultaten voor succes.

Getuigenissen

Wat onze klant zegt over ons

Klantgetuigenissen prijzen ons diepgaande begrip van hun uitdagingen, wat leidt tot innovatieve oplossingen en een sterk rendement op investering. Langdurige samenwerkingen—soms meer dan tien jaar—tonen hun vertrouwen en tevredenheid. Hun succesverhalen drijven ons om voortdurend de verwachtingen te overtreffen. Meer weten

Onze Producten

Onze Nieuwste Producten

AM050FH MBB Tabber Stringer: 6800 strips/u, ±0,05 mm
2025-08-17 17:41:21

AM050FH MBB Tabber Stringer: 6800 strips/u, ±0,05 mm

Automatische zonnecel-tabber-stringer: AM050FH soldeert multi-busbar-cellen met laser-halfsnijden en 1/3-snijden op één platform, voor MBB- en half-cut-lijnen.

Lees Meer
STW-60A Shingled String Terminalkop: 20s/String
2025-08-17 17:41:21

STW-60A Shingled String Terminalkop: 20s/String

STW-60A automatische shingled string cell terminal head lasmachine van Ooitech gebruikt infraroodverwarmingstechnologie om busbars aan zowel positieve als

Lees Meer
Zonnepaneelproductielijn: configuraties van 5 MW tot 1 GW
2026-10-29 12:48:32

Zonnepaneelproductielijn: configuraties van 5 MW tot 1 GW

Gids voor zonnepaneelproductielijnen: stations, semi-automatisch versus automatisch, configuraties van 5 MW tot 1 GW, lay-out, nutsvoorzieningen, personeelsbezetting en tips voor RFQ.

Lees Meer
SS-1500B zonnecel tabber stringer: 1200 cellen/u
2025-08-17 17:41:21

SS-1500B zonnecel tabber stringer: 1200 cellen/u

SS-1500B automatische zonnecel-lasmachine van Ooitech - Hoogwaardige tabber-stringer voor BC, TOPCON, PERC

Lees Meer
SC-20P BC Cell Laser Snijmachine
2025-08-17 17:41:21

SC-20P BC Cell Laser Snijmachine

SC-20P is een verbeterde lasersnijder op basis van SC-20A, ontworpen voor BC cellen. Het snijdt synchroon zowel de cel als het beschermpapier in 1/2 stukken

Lees Meer
C350-SZM ribbon busbar bend cutting machine: 2-8mm
2025-09-08 14:46:07

C350-SZM ribbon busbar bend cutting machine: 2-8mm

C350-SZM busbar buig- en snijmachine – programmeerbaar enkel/dubbel buigen voor vertind koperen busbars. Ondersteunt dubbel glas &

Lees Meer
AI-onderzoekssnelkoppeling

Vraag AI over OOITech

Eén klik opent je AI-assistent met een vraag over onze productielijnen voor zonnepanelen die al is ingevuld — de turnkey PV-modulelijnen die wij bouwen, van semi-automatisch tot GW-schaal, en wat er nodig is voor een offerte.

Vraag een offerte aan