# TOPCon voorfilm SiNx wint groot: 3-4W meer modulevermogen

> Een contra-intuïtieve TOPCon-productielijncase: gradiënt-SiNx-film wint op celniveau, maar pure multilayer-SiNx levert 3-4W meer modulevermogen

![TOPCon voorfilm SiNx wint groot: 3-4W meer modulevermogen](https://cdn.ooitech.com/static/upload/image/20260713/d5fda98b0a543efbbc2c296ae1641dd3.webp)

- ** 2026-07-13
- ** 696 Weergaven
- ** [Blog](./Blog.html)

## TOPCon voorfilm SiNx wint groot: 3-4W meer modulevermogen

**Snel antwoord:** De dikte van het siliciumnitride-frontfilm op een TOPCon-cel blijkt meetbare module-energie op te leveren. Een lijnvergelijking tussen twee groepen cellen met verschillende frontfilmrecepten leverde een verschil van 3 W tot 4 W in module-uitgang op, waarbij het betere recept ongeveer 2,8 W won. SiNx werkt zowel als antireflectiecoating als als bron van waterstofpassivering, en die twee taken trekken de optimale dikte in verschillende richtingen: te dun en de reflectie neemt toe, te dik en het optische en passiveringsgedrag van de film verandert. De recepten in kwestie lagen in het bereik van 15 nm tot 45 nm, met verschillende lagen tussen 20 nm en 30 nm. Omdat de laag in beide gevallen in dezelfde PECVD-stap wordt afgezet, kost de winst niets aan apparatuur — het is een receptwijziging, en daarom is frontfilmoptimalisatie een van de goedkoopste resterende efficiëntiehefbomen op een TOPCon-lijn.

PV-moduleproductie · door Jerry, Ooitech

## Productintroductie

Je hebt een vergelijking op de lijn uitgevoerd. Twee groepen van [TOPCon](https://www.ooitech.com/what-is-topcon-solar-cell-a-complete-guide-to-tunnel-oxide-passivated-contact-technology.html) cellen, verschillende front-film-recepten.

- **Gradientfilmgroep**: SiNx/SiOxNy/SiOx gradientstapel (met lage-brekingsindex SiOx/SiOxNy-lagen)
- **Pure SiNx-groep**: pure meerlaagse SiNx

Het resultaat kwam omgekeerd terug.

- **Celniveau**: de gradientgroep was 0,05%-0,1% hoger in rendement dan de pure SiNx-groep. Op de cel zag de gradientfilm er duidelijk beter uit.
- **Moduleniveau**: na laminering tot 66-cell 210×210 modules was de pure SiNx-groep eigenlijk **3-4W hoger** in vermogen (gemeten op de lijn).

"De groep met lager celrendement eindigde met hoger modulevermogen." Kwaliteit bleef vragen waarom, en je kunt niet zomaar antwoorden "verpakkingswinst."

Dit stuk gebruikt één solide paper om die contra-intuïtieve optische wiskunde te verklaren.

## Technische Parameters

### Celrendement ≠ modulevermogen. Laminering zit ertussenin.

Houd één ding goed in je hoofd: celrendement en modulevermogen zijn geen eenvoudige vermenigvuldiging.

Met een 66-cell 210×210 TOPCon-module met 25,7%-grade cellen als basis, toont lijngegevens aan dat een celrendementsverschil van 0,1% overeenkomt met ongeveer 2,8W modulevermogen. Volgens die coëfficiënt:

| Vergelijking | Verschil op celniveau | Verwacht moduleverschil | Gemeten moduleresultaat |
| --- | --- | --- | --- |
| Gradientfilm vs pure SiNx | +0.05%-0.1% (gradiënt hoger) | +1.4-2.8W (gradiënt zou moeten winnen) | Zuiver SiNx +3-4W (omgekeerd) |

De richting is volledig omgedraaid. Het voordeel op celniveau is verloren gegaan bij lamineren.

Modulevermogen is niet celrendement direct vermenigvuldigd. Glas, [encapsulant](https://www.ooitech.com/EVA-POE-EPE-Encapsulant-Film-for-Solar-Panel-Manufacturing-Complete-Technical-Guide.html) en [backsheet](https://www.ooitech.com/Photovoltaic-Backsheet-The-Critical-Protective-Layer-for-Solar-Modules.html) brengt optische koppelingswinst (positief) maar ook stroommismatch en distributieverlies (negatief). Het netto is het gemeten vermogen. Verschillende antireflectierecepten produceren zeer verschillende netto's na laminering, en dat is de kern van "verliezen bij de cel, winnen bij de module."

Dit mechanisme werd al vastgesteld door **Zhang et al. 2019 (Energies, DOI:10.3390/en12061168)** op een **PERC-platform**, ondersteund door SunSolve-simulatie en modulemeting.

## Technische voordelen

### Een PERC-artikel legt de omkering duidelijk uit

Zhang 2019 bestudeerde een frontale drielaagse antireflectiecoating op mono PERC. De eerste twee lagen bleven vast SiNx (20nm/45nm). Alleen de derde laag veranderde.

- **Plan A**: derde laag 15nm SiNx (brekingsindex 1,99)
- **Plan B3**: derde laag 30nm SiOx (brekingsindex 1,46)

Met behulp van SunSolve optische simulatie (inclusief piramidetextuur) berekenden ze de gewogen gemiddelde reflectie WAR (300-1100nm):

| Plan | Derde laag | WAR (300-1100nm) |
| --- | --- | --- |
| A | 15nm SiNx | 3.12% |
| B3 | 30nm SiOx | 2.78% |
| B5 | 50nm SiOx | 2,46% (dikker, lager) |

Op celniveau reflecteert B3 minder dan A, gemeten Isc 62mA hoger, rendement **21,50% vs 21,35% (+0,15% abs)**. De film met een lage-index SiOx-laag wint gewoon op de cel.

Maar op moduleniveau keert het beeld om. Paragraaf 3.3 zegt het duidelijk:

> "Omdat de EVA-inkapseling kortgolvig licht absorbeert, wordt het spectrale responsvoordeel van de 30nm SiOx-cel gedeeltelijk gemaskeerd... de modulevermogenswinst is slechts 0,9W... het inbrengen van SiOx in de module vermindert de celprestatiewinst met 57%."

De details:

- CTM-ratio: 30nm SiOx **96.1%** vs 15nm SiNx 96,5%. De SiOx is eigenlijk lager.
- Het +0,15% celvoordeel verloor 57% van zijn winst na laminering.
- Modulevermogenswinst slechts **0,9W**.

Dat is de uitleg op papierniveau voor uw geval. De gradiëntgroep (met SiOx/SiOxNy lage-indexlagen, zoals Zhang's B3) wint 0,05-0,1% op celniveau door kortgolvige antireflectie. Maar na laminering absorbeert EVA het kortgolvige licht <380nm, wordt de kortgolvige rand van de gradiëntgroep gesmoord, daalt de CTM, en bij dezelfde efficiëntieklasse haalt de pure SiNx-groep hem in.

## Producttoepassing

### Waar de kloof zit, en hoe groot

**① Celniveau: gradiëntgroep wint 0,05%-0,1%, ongeveer 1,4-2,8W**

Bij de 66-cell 210 TOPCon-lijnbasis (0,1% celrendement ≈ 2,8W modulevermogen) loopt de gradiëntgroep 0,05%-0,1% hoger op celniveau, wat zou moeten betekenen **1,4-2,8W** hoger op module.

**② Moduleniveau: pure SiNx eigenlijk 3-4W hoger (lijnmeting)**

Gemeten is het modulevermogen van de pure SiNx-groep **3-4W** hoger dan de gradiëntgroep. Tel het kleine cel-nadeel erbij op, en het betekent dat de pure SiNx-groep **4,4-6,8W** meer bijdraagt in de verpakkingsfase alleen. Tegen een 720W-basis is dat een 0,61%-0,94% verschil in verpakkingswinst.

**③ Literatuurondersteuning: Zhang 2019's "57% reductie" (PERC-platform)**

Zhang's PERC-bevinding sluit nauw aan: de film met een SiOx-derde laag wint +0,15% op celniveau, maar na laminering wordt de winst met 57% verminderd en daalt de CTM-ratio met 0,4 punten.

Omgerekend naar 66-cell 210 TOPCon blijft er van het 0,1% celvoordeel slechts ongeveer 0,04% over na laminering, en de module kan absoluut omkeren. Zelfde bron,zelfde oorzaak als uw lijnresultaat van "pure SiNx 3-4W hoger."

**④ Waarom blijft de gradiëntgroep achter op moduleniveau?**

De gradiëntfilm met SiOx/SiOxNy heeft zijn grootste sterkte in 300-500nm korte-golf antireflectie. Maar dat is precies de band waar glas + EVA het hardst absorberen in de module. De korte-golfrand van de gradiëntfilm wordt direct opgegeten door de verpakkingsmaterialen. Ondertussen doet pure meerlaagse SiNx zijn antireflectie grondig in de >400nm zichtbare tot nabij-infrarood hoofdband (nog steeds effectief na laminatie, waar de kwantumrespons van silicium hoger is), dus het levert meer op op moduleniveau.

**Het op de lijn krijgen: beoordeel niet alleen op celrendement**

**① Kan het nu op de lijn draaien?**

Beide kunnen. Pure meerlaagse SiNx is een volwassen route. De gradiëntfilm (SiNx/SiOxNy/SiOx) kan ook op tube PECVD worden gedaan, slechts één extra coatinglaag plus één extra stap van N/O-verhouding en drielaags dikte-afstemmingscontrole.

Recentelijk promoot de TOPCon-industrie opnieuw de 'front-film SiNx meerlaagse' aanpak om het 'front-film stikstofoxide meerlaagse' proces te vervangen. De gegevens die u zag, zijn lijnniveau-bewijs van die trend. Het is niet dat de gradiëntfilm niet goed is, het is dat hij de laminatietest niet heeft doorstaan.

**② Is het de moeite waard?**

Hangt af van hoe je rekent. Kijk alleen naar celrendement en de gradiëntfilm is 0,05-0,1% mooier. Maar op moduleniveau haalt pure meerlaagse SiNx 3-4W in, en bij de huidige TOPCon-module prijs per watt is dat echte premieruimte.

Front-film selectie moet een tweemetingenvisie gebruiken: celrendement plus verpakkingswinst. Staar niet naar dat ene celniveau-getal, anders eindig je zoals de gradiëntgroep, gezicht winnen op de cel en substantie verliezen op de module.

**③ Is het stabiel?**

Dit moet apart worden gecontroleerd. Beide zijn meerlaagse films, en langetermijnbetrouwbaarheid (filmstabiliteit onder vochtige hitte, matching met verschillende encapsulanten) moet worden gemeten. Het eerdere werk van het UNSW Hoex-team toonde al aan dat TOPCon extreem gevoelig is voor encapsulatieformules. Antireflectiefilm en encapsulant zijn gekoppeld. Verander de coating en de encapsulantkeuze moet mogelijk volgen.

**Valstrik tip voor lijnwerkers**: vergelijk bij het vergelijken van twee front-film processen niet alleen het celrendement. Een verschil van 0,05-0,1% op celniveau lijkt klein, maar de module kan enkele watts omkeren. Meet zowel celrendement als modulevermogen, vooral voor hoogwaardige modules die premies voor vermogensklassen najagen.

**Beperkingen: wat het artikel niet zegt**

- **Zhang 2019 is PERC-platform bewijs, niet TOPCon.** Maar de voorste antireflectie-optica delen dezelfde oorsprong: EVA absorbeert kortegolf, SiOx-films verliezen hun kortegolfrand, CTM daalt. Dat is een algemene regel van verpakkingsoptica, en TOPCon-frontfolie volgt deze. Deze lijncase is TOPCon, consistent in richting met het artikel. Aanbevolen om het opnieuw uit te voeren op uw eigen lijn met EQE-spectrale respons plus een pre-/post-laminatie reflectiesplitsing.
- **Het mechanisme is de afleiding van dit artikel, geen oordeel.** De fysieke verklaring voor 'pure meerlaagse SiNx heeft hogere verpakkingswinst' (effectief spectrum bijgesneden + lage parasitaire absorptie) vereist EQE-spectrale respons en pre-/post-laminatie reflectie/absorptie splitsingsgegevens om vast te pinnen. Dit stuk geeft het fysieke raamwerk en de richting. Welke band domineert en waar de parasitaire absorptie vandaan komt, wacht op lijnspectrale gegevens.
- **De 0,61%-0,94% verpakkingswinstkloof** is een orde-van-grootte schatting terugberekend uit 3-4W en 0,05-0,1%. Verschillende encapsulanten (EVA/POE/EPE) en verschillende glassoorten (gecoat/ongecoat) zullen dat getal veranderen.
- Bifaciale modules en UV-cut encapsulant veranderen verder de kortegolfbenutting. De kloof tussen de twee groepen kan herverdeeld worden onder een dubbelglas + UV-pass scenario.

**Samenvatting**

Zelfde TOPCon-cellen, gradiëntgroep wint 0,1% op celniveau, en na verpakking verliest 4W. Het verschil is niet alleen efficiëntie, het is dat het examen dat de antireflectiefilm ondergaat verandert in het modulestadium.

Het cel-examen test volledig spectrum kortegolf, en de gradiëntgroep antwoordt goed. Het module-examen test het effectieve spectrum na verpakking, en de pure SiNx-groep keert het om.

Dat PERC-artikel uit 2019 zei het al: zet SiOx in de module en de celwinst wordt met 57% gekort. De 3-4W inversie gemeten op de lijn komt overeen met de conclusie van het artikel in richting.

Voor frontfilmselectie, laat dat enkele cel-efficiëntiegetal niet het tempo bepalen. Tel verpakkingswinst mee in het totaal.

## Ooitech's Visie

De cel-versus-module kloof hier is precies de valkuil waar we op letten wanneer we een modulelijn overdragen. Een coating die schittert op de cel kan stilletjes watt verliezen zodra glas en EVA erop gaan, dus we vertellen klanten altijd om de antireflectiekeuze vast te zetten tegen echte CTM-gegevens, niet lab-efficiëntie. Aangezien Ooitech alleen moduleproductielijnen bouwt, is deze cel-naar-module koppeling waar ons laminatie- en proces-trainingswerk zijn waarde verdient. Als u wilt zien hoe deze keuzes uitpakken op een draaiende TOPCon-lijn, het Ooitech YouTube-kanaal ([www.youtube.com/ooitech](http://www.youtube.com/ooitech)) heeft genoeg fabrieksbeelden die een follow waard zijn.

---

##### Tags :

![](/template/ooitech/assets/img/shape/06.png)

![](https://cdn.ooitech.com/runtime/image/w800_h700_fitblur_v2_w800_h700_fitblur_v2_1757399770541443.webp)

### Vraag een offerte aan

Alle uploads zijn veilig en vertrouwelijk.

## Wij leveren expertise waar u op kunt vertrouwen onze service

Direct-van-fabriek apparatuur.

![](/template/ooitech/assets/img/icon/money-2.svg)

### Kosteneffectieve voordelen

Wij leveren uitzonderlijke waarde, maximaliseren resultaten en optimaliseren budgetten voor klanten.

![](/template/ooitech/assets/img/icon/staff.svg)

### Ons ervaren team

Onze bekwame professionals specialiseren zich in innovatieve oplossingen en op maat gemaakte strategieën.

![](/template/ooitech/assets/img/icon/certified.svg)

### 15+ jaar ervaring in de branche

Diepgaande expertise zorgt voor betrouwbare, trendbewuste en bewezen resultaten voor succes.

![](https://cdn.ooitech.com/static/upload/image/20250910/1757477357667605.webp )

![](https://cdn.ooitech.com/static/upload/image/20250910/1757477724911512.webp)

![](/template/ooitech/assets/img/shape/06.png)

## Wat onze klant zegt over ons

Klantgetuigenissen prijzen ons diepgaande begrip van hun uitdagingen, wat leidt tot innovatieve oplossingen en een sterk rendement op investering. Langdurige samenwerkingen—soms meer dan tien jaar—tonen hun vertrouwen en tevredenheid. Hun succesverhalen drijven ons om voortdurend de verwachtingen te overtreffen. [Meer weten **](#quote-form)

![](/template/ooitech/assets/img/icon/quote.svg)

Dank aan Ooitech voor het leveren van zeer geschikte BC-zonnecel-experimentele apparatuur.

![](https://cdn.ooitech.com/runtime/image/w800_h600_fitblur_v2_1776426122864564.webp)

### KTECH

![](/template/ooitech/assets/img/icon/quote.svg)

Dank aan Ooitech voor het leveren van de volledig geautomatiseerde productieapparatuur—uw installatie en after-sales service zijn uitstekend geweest.

![](https://cdn.ooitech.com/runtime/image/w800_h600_fitblur_v2_2026041720921238.webp)

### Amjad

![](/template/ooitech/assets/img/icon/quote.svg)

bedankt voor de professionele ondersteuning van ooitech en de tijdige after-service.

![](https://cdn.ooitech.com/runtime/image/w800_h600_fitblur_v2_1784509010217979.webp)

### Diarra uit Afrika

![](/template/ooitech/assets/img/icon/quote.svg)

Nogmaals heel erg bedankt voor de enorme hulp bij het verbeteren en repareren van de fabriek en ook het leren van de werknemers hoe ze de machines moeten gebruiken

![](https://cdn.ooitech.com/runtime/image/w800_h600_fitblur_v2_1757479675272137.webp)

### Mark

BIPV Filipijnen

![](/template/ooitech/assets/img/icon/quote.svg)

Een man met een groot hart. Hartelijk dank voor uw bezoek, meneer Wu. Hartelijk dank voor de diensten bij het installeren van apparatuur en het trainen van mijn studenten. De vriendelijkste persoon en professional in zijn vakgebied

![](https://cdn.ooitech.com/runtime/image/w800_h600_fitblur_v2_2026041716444445.webp)

### Jizzakh Polytechnic Institute

## Onze Nieuwste Producten

![SL-1000 Back Contact Cell Welder: 600 cellen/u](https://cdn.ooitech.com/runtime/image/w800_h600_fitblur_v2_1774263750726273.webp)

- [** Rachael](./sunpower-back-contact-cell-welding-machine-sl-1000-ibc-back-contact-solar-cell-stringer.html)
- [** 45516](./sunpower-back-contact-cell-welding-machine-sl-1000-ibc-back-contact-solar-cell-stringer.html)

### SL-1000 Back Contact Cell Welder: 600 cellen/u

SUNPOWER Back Contact Cell Lasmachine SL-1000 van Ooitech maakt gebruik van elektromagnetisch lassen, CCD+SCARA-robotpositionering, dubbele celbelading

![SS-2500B Tabber Stringer: 2400 cellen/u, 3-20BB](https://cdn.ooitech.com/runtime/image/w800_h600_fitblur_v2_1774258018905303.webp)

- [** ooitech](./SS-2500B-Full-Automatic-Solar-Cell-Tabber-Stringer-Machine-High-Speed-Production-Line-Equipment.html)
- [** 36901](./SS-2500B-Full-Automatic-Solar-Cell-Tabber-Stringer-Machine-High-Speed-Production-Line-Equipment.html)

### SS-2500B Tabber Stringer: 2400 cellen/u, 3-20BB

SS-2500B volledig automatische tabber stringer machine voor kristallijne silicium zonnecellen met 2400PCS/H capaciteit, met infrarood solderen

![SS-1500B zonnecel tabber stringer: 1200 cellen/u](https://cdn.ooitech.com/runtime/image/w800_h600_fitblur_v2_1774253968620270.webp)

- [** ooitech](./SS-1500B-Automatic-Solar-Cell-Welding-Machine-High-Speed-Tabber-Stringer-for-BC-TOPCON-PERC-Cells.html)
- [** 84521](./SS-1500B-Automatic-Solar-Cell-Welding-Machine-High-Speed-Tabber-Stringer-for-BC-TOPCON-PERC-Cells.html)

### SS-1500B zonnecel tabber stringer: 1200 cellen/u

SS-1500B automatische zonnecel-lasmachine van Ooitech - Hoogwaardige tabber-stringer voor BC, TOPCON, PERC

![OSLB-1300 BC Cell Stringer: 1000 cellen/u, ±0,10 mm](https://cdn.ooitech.com/runtime/image/w800_h600_fitblur_v2_2026032311945973.png)

- [** ooitech](./oslb-1300-back-contact-cell-welding-machine-bc-solar-cell-stringer-for-ibc-abc-hpbc-panel-production.html)
- [** 98929](./oslb-1300-back-contact-cell-welding-machine-bc-solar-cell-stringer-for-ibc-abc-hpbc-panel-production.html)

### OSLB-1300 BC Cell Stringer: 1000 cellen/u, ±0,10 mm

De OSLB-1300 back-contact cel-lasmachine van Ooitech levert een doorvoer van ≥1000 cellen/uur voor het stringlassen van BC-, IBC-, ABC- en HPBC-zonnecellen.

![OPT-M960B EL & VI Tester: 0,1 mm/pixel, Intel i7](https://cdn.ooitech.com/runtime/image/w800_h600_fitblur_v2_1774351816741704.webp)

- [** Rachael](./solar-panel-el-tester-and-vi-tester-machine-opt-m960b-m951b-m950b-ooitech-solar-module-el-testing-equipment.html)
- [** 43625](./solar-panel-el-tester-and-vi-tester-machine-opt-m960b-m951b-m950b-ooitech-solar-module-el-testing-equipment.html)

### OPT-M960B EL & VI Tester: 0,1 mm/pixel, Intel i7

Ooitech biedt professionele zonnepaneel EL tester en VI tester machines (OPT-M960B, OPT-M951B, OPT-M950B) met SONY industriële camera's

![OTCT-A zonneceltester: IEC 60904-9, A-klasse](https://cdn.ooitech.com/runtime/image/w800_h600_fitblur_v2_2026032746397289.webp)

- [** Rachael](./OTCT-A-Solar-Cell-Tester-High-Precision-Electric-Performance-Testing-Equipment.html)
- [** 16475](./OTCT-A-Solar-Cell-Tester-High-Precision-Electric-Performance-Testing-Equipment.html)

### OTCT-A zonneceltester: IEC 60904-9, A-klasse

OTCT-A zonnecel tester – A-grade spectrum xenonlamp, 16-bit 4-kanaals acquisitie, IEC60904-9:2020. Nauwkeurige IV-curve meting voor mono &amp
